Czech Space Week 2022

Jako každý rok, i letos budeme v rámci Czech Space Week – největšího festivalu kosmických aktivit v Česku – nabízet program pro školy. Instrukce k ESA školním projektům a přednášky na vybraná vesmírná témata!


Datum konání:

28. 11. 20222. 12. 2022

Místo konání:

online

Cena:

zdarma

Program ESA ESERO na Czech Space Week 2022

Bude se jednat o předtočené online přednášky, vše bude uvedené na YouTube kanále https://www.youtube.com/c/ESEROCzechRepublic

1.

Název: Vzdělávací kancelář ESA ESERO – možnosti pro školy 2022/23

Délka: přibližně 15 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: pondělí 28. 11. 2022 od 10:00

Abstrakt: Vzdělávací kancelář evropské vesmírné agentury ESA ESERO funguje v České republice již od roku 2015. Mezi hlavní aktivity patří školení pedagogů, dále pak ESA školní projekty – CanSat, Climate Detectives, Astro Pi Challenge a Moon Camp Challenge, vývoj a výroba vzdělávacích pomůcek a mnoho dalšího. Během přednášky stručně představíme jednotlivé hlavní aktivity ESA ESERO Česká republika.

2.

Název: Představení ESA školního projektu CanSat

Délka: přibližně 15 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: úterý 29. 11. 2022 od 10:00

Abstrakt: V projektu CanSat mají týmy za úkol vyrobit minisatelit o velikosti plechovky. CanSat je v národním finále vynesen raketou do výšky zhruba 1 km, během letu a následného sestupu na padáku musí CanSat měřit a odesílat data, samozřejmostí je bezpečné přistání. Během přednášky představíme ESA školní projekt CanSat – co je to CanSat, jaká jsou pravidla pro účast v soutěži, jaké jsou termíny, tipy pro začátečníky, novinky v letošním ročníku.

3.

Název: Představení ESA školního projektu Climate Detectives

Délka: přibližně 15 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: středa 30. 11. 2022 od 10:00

Abstrakt: V projektu Climate Detectives mají týmy prozkoumat místní problém související se změnou klimatu pomocí družicových snímků nebo dat z pozemních měření. Svá zjištění následně týmy prezentují vhodným způsobem například v médiích. Během přednášky představíme ESA školní projekt Climate Detectives – o čem jsou Climate Detectives, jaká jsou pravidla pro účast v soutěži, jaké jsou termíny, tipy pro začátečníky, novinky v letošním ročníku.

4.

Název: Představení ESA školního projektu Astro Pi

Délka: přibližně 15 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: čtvrtek 1. 12. 2022 od 10:00

Abstrakt: V projektu Astro Pi mají jednotlivci nebo týmy za úkol napsat kód pro mikropočítač, který se nachází na Mezinárodní vesmírné stanici. Mohou volit kód pro jednoduchý pozdrav pro astronauty nebo naprogramovat provedení vědeckého experimentu. Během přednášky představíme ESA školní projekt Astro Pi – co je to Astro Pi, jaká jsou pravidla pro účast v soutěži, jaké jsou termíny, tipy pro začátečníky, novinky v letošním ročníku.

5.

Název: Představení ESA školního projektu Moon Camp Challenge

Délka: přibližně 15 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: pátek 2. 12. 2022 od 10:00

Abstrakt: V projektu Moon Camp Challenge mají týmy vybudovat měsíční základnu a zamyslet se nad jejím fungováním. Základnu modelují ve 3D programu. Týmy si mohou vybrat, v jaké ze tří kategorií budou soutěžit. Během přednášky představíme ESA školní projekt Moon Camp Challenge – o čem je Moon Camp Challenge, jaká jsou pravidla pro účast v soutěži, jaké jsou termíny, tipy pro začátečníky, novinky v letošním ročníku.

6.

Název: Vesmírný program Artemis

Délka: přibližně 20 minut

Přednášející: Tomáš Franc

Datum a čas: pátek 2. 12. 2022 od 11:00

Abstrakt: Aktuální vesmírný program Artemis nemá za cíl jen návrat člověka na Měsíc, ale v dalších etapách například i stavbu měsíční orbitální stanice. Během přednášky představíme hlavní etapy programu a jeho hlavní části jako je raketa Space Launch System, modul Orion, evropský servisní modul atd. Přednášku bude možné zařadit do výuky ve školách.

7. dodatečný program po skončení Czech Space Week, fyzicky, nutná registrace

Název: Moon Camp Walk – procházka měsíční základnou ve virtuální realitě

Délka: přibližně 4 hodiny

Přednášející: Tomáš Rousek, Tomáš Kapler, Tomáš Franc

Datum a čas: pátek 9. 12. 2022 od 9:00 do 13:00

Abstrakt: Setkání zájemců o ESA školní projekt Moon Camp Challenge v hale pro virtuální realitu Virtuplex. Akce je určena pro učitele a žáky 2. stupně základních a středních škol. 3D modelování a 3D tisk, procházka měsíční základnou ve virtuální realitě! Nutná registrace:

Oficiální plakát akce

Související aktuality