ESERO odpalovací rampa na vodní rakety úspěšně otestována!


Nová odpalovací rampa ve verzi 3.0 pro vodní rakety úspěšně otestována! Aby raketa létala co nejvýše a co nejdále, je potřeba vždy co nejvíce natlakovat PET lahev (raketu). Dosud jsme k tomu účelu používali různé způsoby, např. bezdušový ventilek TR415 či pojistku vybastlenou ze svorkových objímek – jednoduchá řešení, ale ne vždy se povedlo vše, jak mělo. Ovšem Luboš Jeřábek z MDDM Úvaly, vesmírný kutil spojený s českých hnutím „makerů“ (Maker Faires Czech Republic) vymyslel spolehlivou odpalovací rampu, kterou dnes otestovali ti nejpovolanější – děti z MDDM Úvaly.

Byl to perfektně strávený vesmírně-prázdninový den, kde nejprve Tomáš Franc pověděl o fyzikálních principech pohybu raket, a po něm Luboš Jeřábek ukázal, jak si lze odpalovací rampu vlastnoručně vyrobit pomocí novodurových trubek a připravených souborů ke 3D tisku. Pak se 17 dětí vrhlo na tvorbu vodních raket a pak se šlo již odpalovat. Nová verze rampy umožňuje natlakování rakety pomocí ruční pumpičky až na tlak 800 kPa, některé rakety tak dolétnou přes 50 m vysoko a 160 m daleko!

Finální verzi odpalovací rampy (doplněnou ještě o úhloměr pro přemýšlení o balistice) budeme od září vyrábět na Střední odborné škole Jarov, a díky podpoře Magistrátu hl. města Prahy rozdávat do škol za režijní náklady. Ti zdatnější si ji budou moci s pomocí výrobního manuálu sami sestrojit!

Kutění vodních raket z PET lahví
Povídání o fyzikálních principech pohybu raket
Odpalovací mechanismus si bude moci každý vytisknout na 3D tiskárně
Odpaly jsou pochopitelně radost největší!
Vše bylo pečlivě dokumentováno filmaři z NextZone Smíchovské průmyslovky, z čehož vznikne video-manuál k používání rampy a k jejímu využití ve výuce fyziky

Související akce

Související materiály pro výuku