Moon Camp

Navrhni základnu na Měsíci

V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 19 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 měsíční základnu nebo její součásti. Součástí jsou přípravné aktivity ve třídě, které se zaměřují na učení prostřednictvím návrhu a vědecké experimentování.

Měsíc je nejbližší a zatím jediné kosmické těleso, na které vstoupil člověk. Abychom se o našem přirozeném satelitu dozvěděli více, bude zapotřebí na Měsíci vybudovat stálou základnu, která bude trvale obydlena, podobně jako je tomu u Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Což rozhodně není jednoduchý úkol!

Chtěl by ses na něm podílet? Moon Camp Challenge ti tuto možnost nabízí! Soutěž je určena 2 až 6 členným týmům ve 3 soutěžních věkových a obtížnostních kategoriích. Uplatni své znalosti a kreativitu a pošli svůj návrh do ESA!

V předchozích ročnících Moon Camp Challenge dosáhly týmy z České republiky několika úspěchů:

Rok 2019/20 – tým z Roudnice nad Labem vyhrál v kategorii Explorers, článek ZDE

Rok 202/21 – v kategorii Explorers obsadil tým VOJA z Roudnice nad Labem třetí místo a tým BRNO DRAGONS druhé místo, kategorii Pioneers pak prvním místem ovládl tým AMAR z pražského Gymnázia nad Alejí (!)

Moon Camp je vzdělávací projekt vedený ve spolupráci mezi ESA a Airbus Foundation v kooperaci se společností Autodesk. Využívá inovativní výukové technologie k výzvě žákům, aby si sami navrhli své vlastní řešení měsíčního projektu pomocí 3D nástrojů. Připravuje třídy na aktivity zaměřené na výuku designu a vědecké experimenty. Týmy budou rozvíjet řadu vědeckých mezioborových experimentů k prozkoumání extrémního prostředí vesmíru a pochopí, jak by astronauti mohli žít na Měsíci. Později by měli navrhnout 3D model Moon Camp pomocí software Tinkercad (kategorie Discovery a Explorers) nebo Fusion 360 (kategorie Pioneers). Jejich design by měl být přizpůsoben prostředí na Měsíci, využívat místní zdroje a poskytovat ochranu i životní a pracovní zázemí pro astronauty.

Moon Camp Challenge je rozdělena do tří samostatných kategorií, představujících různé úrovně složitosti: Moon Camp Discovery (začátečníci), Moon Camp Explorers (středně pokročilí) a Moon Camp Pioneers (pokročilí).

Kategorie Discovery bude otevřena 14. 9. 2022 pro jedno až šestičlenné týmy v doporučeném věku 6 až 14 let (účast je nicméně možná do 19 let), projekty je možné přihlašovat do 21. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete ZDE na stránkách soutěže. https://mooncampchallenge.org/discovery-2021-2022/

Kategorie Explorers byla otevřena 14. 9. 2022 pro dvou až šestičlenné týmy ve věku do 14 let včetně, projekty je možné přihlašovat do 21. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete ZDE na stránkách soutěže. https://mooncampchallenge.org/explorers-2021-2022/

Kategorie Pioneers byla otevřena 14. 9. 2022 pro dvou až šestičlenné týmy v požadovaném věku od 15 do 19 let, projekty je možné přihlašovat do 21. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete ZDE na stránkách soutěže. https://mooncampchallenge.org/pioneers-2021-2022/

Všechny další informace společně s odesílacími formuláři naleznete zde: MOON CAMP CHALLENGE (english)