V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 19 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 měsíční základnu nebo její součásti.
Měsíc je nejbližší a zatím jediné kosmické těleso, na které vstoupil člověk. Abychom se o našem přirozeném satelitu dozvěděli více, bude zapotřebí na Měsíci vybudovat stálou základnu, která bude trvale obydlena, podobně jako je tomu u Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Což rozhodně není jednoduchý úkol!
Chtěl by ses na něm podílet? Moon Camp Challenge ti tuto možnost nabízí! Soutěž je určena jednotlivcům nebo 2 až 6 členným týmům ve 3 věkových a obtížnostních kategoriích. Uplatni své znalosti a kreativitu a pošli svůj návrh do ESA!
V předchozích ročnících Moon Camp Challenge dosáhly týmy z České republiky několika úspěchů:
- Rok 2020/21 – v kategorii Explorers obsadil tým VOJA z Roudnice nad Labem třetí místo a tým BRNO DRAGONS druhé místo, kategorii Pioneers pak prvním místem ovládl tým AMAR z pražského Gymnázia nad Alejí.
- Rok 2019/20 – tým VOJA z Roudnice nad Labem vyhrál v kategorii Explorers.
Moon Camp je vzdělávací projekt vedený ve spolupráci mezi ESA a Airbus Foundation v kooperaci se společností Autodesk. Využívá inovativní výukové technologie k výzvě žákům, aby si sami navrhli své vlastní řešení měsíčního projektu pomocí 3D nástrojů. Připravuje třídy na aktivity zaměřené na výuku designu a vědecké experimenty. Týmy budou rozvíjet řadu vědeckých mezioborových experimentů k prozkoumání extrémního prostředí vesmíru a pochopí, jak by astronauti mohli žít na Měsíci. Později by měli navrhnout 3D model Moon Camp pomocí software Tinkercad (kategorie Discovery a Explorers) nebo Fusion 360 (kategorie Pioneers). Jejich design by měl být přizpůsoben prostředí na Měsíci, využívat místní zdroje a poskytovat ochranu i životní a pracovní zázemí pro astronauty. Součástí je rovněž popis využití místních zdrojů, získávání energie či pěstování rostlin, od letošního ročníku je možné vše odevzdat v češtině.
Pro podporu od vzdělávací kanceláře ESERO se, prosíme, zároveň registrujte zde (především se ale musíte zaregistrovat na stránkách soutěže):
Kategorie
Moon Camp Challenge je rozdělena do tří samostatných kategorií, představujících různé úrovně složitosti: Moon Camp Discovery (začátečníci), Moon Camp Explorers (středně pokročilí) a Moon Camp Pioneers (pokročilí).
Kategorie Discovery byla otevřena 14. 9. 2022 pro jednotlivce nebo až šestičlenné týmy v doporučeném věku 6 až 14 let (účast je nicméně možná do 19 let), projekty je možné přihlašovat do 20. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.
Kategorie Explorers byla otevřena 14. 9. 2022 pro dvou až šestičlenné týmy ve věku do 14 let, projekty je možné přihlašovat do 20. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.
Kategorie Pioneers byla otevřena 14. 9. 2022 pro dvou až šestičlenné týmy v požadovaném věku od 13 do 19 let, projekty je možné přihlašovat do 20. 4. 2023. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.
Novinkou letošního ročníku je Moon Camp at School, což je nesoutěžní kategorie pro prezentaci jakýchkoli školních projektů souvisejících s měsíční základnou. Je určena jednotlivcům i týmům bez omezení na počet členů ve věku do 19 let. Pochlubte se svým školním projektem, ať už se jedná o 3D tisk, výtvarný projekt, pěstování rostlin formou hydroponie nebo virtuální realitu!
Užitečné tipy
Dne 2. 3. 2023 jsme pořádali webinář, kde najdete nejen informace o soutěži, tipy, jak pracovat s programy Tinkercad i Fusion 360, ale především informace o stavbě měsíční základny od vesmírného architekta Tomáše Rouska. Informace o webináři a jeho záznam zde.
Výukové zdroje (videa) k projektu Moon Camp Challenge – od návodů jak začít pracovat s programy Tinkercad i Fusion 360, přes měsíční rover až po 3D tisk ve vesmíru.
Informace o Moon Camp Challenge
- Velikost týmu: 1-6 členů + mentor
- Věk členů: 6-19 let
- Potřebné znalosti: žádné nejsou, vše lze nastudovat až v průběhu vymýšlení projektu měsíční základny
- Termín registrace: 14.09.2022 až 20.04.2023 na této adrese
- Termín odevzdání projektu: 14.09.2022 až 20.04.2023 na této adrese